Κυριακή 17 Αυγούστου 2014

ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ για την Ελλάδα! Δεύτερος στην Ευρώπη ο Τσάτουμας και δεύτερο μετάλλιο!

Ο Λούης Τσάτουμας κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο μήκος με άλμα στα 8,15μ. στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ζυρίχης.
Το μετάλλιο χάθηκε στο παγκόσμιο (κλειστού στίβου) στο Σόποτ για τον (τέταρτο στον αγώνα) Λούη Τσάτουμα, αλλά δεν μπορούσε να του ξεφύγει στη Ζυρίχη.
Ο 32χρονος άλτης του μήκους κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ζυρίχης. Με ένα καλό άλμα στα 8,15μ. στην πρώτη του προσπάθεια, έβαλε και τα δύο πόδια του στο βάθρο των νικητών. Ένα μετάλλιο που κυνηγούσε χρόνια και επιτέλους ήρθε.
Ακόμα και στο τελευταίο άλμα πάλεψε για το χρυσό κι ας φάνηκε πως πονούσε (σ.σ. είπε μετά το τέλος του αγώνα πως είχε ενοχλήσεις στον αστράγαλο), το οποίο κρατούσε και με τα δύο χέρια ο Βρετανός Γκρεγκ Ράδερφορντ. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου είχε δύο άλματα πάνω από τα 8,20μ. και κατέκτησε τον τίτλο με προσπάθεια στα 8,29μ. Τρίτος ήταν ο Γάλλος Καφετιάν Γκομίς με 8,14μ.

Το μετάλλιο του αρχηγού της εθνικής ομάδας, του Λούη Τσάτουμα, είναι το δεύτερο για τα ελληνικά χρώματα στη Ζυρίχη μετά το αργυρό της Κατερίνας Στεφανίδη στο επί κοντώ. Πλέον η Ελλάδα έχει κατακτήσει 21 μετάλλια στην ιστορία των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων.
Ο Τσάτουμας που γυμνάζεται τα τελευταία χρόνια με τον Δημήτρη Βασιλικό και στο γκρουπ τους συμμετέχει και ο Γιώργος Τσάκωνας , έκανε κατά σειρά άλματα στα 8,15μ, στα 7,82μ, στα 7,83μ, στα 7,86μ και στα 7,72, ενώ το τρίτο άλμα ήταν άκυρο. Προηγούνταν μετά την ολοκλήρωση της πρώτης προσπάθειας, αλλά στη συνέχεια πήρε τον αγώνα επάνω του ο Γκρεγκ Ράδερφορντ.
Στα 32 του χρόνια πλέον ο Τσάτουμας πρωταγωνιστεί στον ελληνικό στίβο εδώ και δεκαπέντε χρόνια! Από το παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων το 1999 και την τέταρτη θέση σε μια διοργάνωση που πρωταγωνίστησαν αθλητές που έγραψαν ιστορία στο στίβο όπως η Γέλενα Ισινμπάγεβα, η Βερόνικα Κάμπελ και η Άννα Τσιτσέροβα.
Ο Μεσσήνιος άλτης σάρωσε τα μετάλλια στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα νέων και U23, για να έχει τις πρώτες διεθνείς επιτυχίες σε μεγάλους αγώνες το 2003. Στις 2 Ιουνίου του 2007 στα "Παπαφλέσσεια" "πέταξε" στα 8,66μ. για τη μεγαλύτερη επίδοση στον κόσμο, ενώ λίγους μήνες νωρίτερα είχε κατακτήσει το αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό κλειστού στο Μπέρμπιγχαμ.
Ένας αθλητής των μεγάλων επιδόσεων με αρκετά προβλήματα τραυματισμών που ξεκίνησε δυνατά τη σεζόν στον ανοιχτό στίβο με την πρώτη θέση στο Diamond League της Ντόχα. Στον προκριματικό του μήκους στη Ζυρίχη έκανε το μεγαλύτερο άλμα (στα 8,19μ) και στον τελικό κέρδισε επιτέλους αυτό το μετάλλιο που εδώ και τόσα χρόνια αξίζει.